středa  3. 4. 2024   
3:1
čtvrtek  4. 4. 2024   
8:1
neděle  7. 4. 2024   
2:5
pondělí  8. 4. 2024   
2:3p
PREVIEW: Chomutov vs. Vyškov. Prosadí se zkušenost, nebo dravé mládí?
Reportáž
Blíží se start semifinále 2. ligy, přičemž o účastnících první série už je jasno: síly změří Chomutov s Vyškovem. Následující článek rozebírá trumfy, které by proti sobě oba soupeři mohli použít. A nutno říct, že půjde o souboj tak trochu odlišných světů.

Piráti Chomutov

Chomutov se netají ambicí postoupit do Chance ligy, Piráti tomuto cíli podřídili prakticky vše. Na lavičku angažovali extraligou ostříleného hlavního trenéra Martina Pešouta a kvalitou překypuje také hráčský kádr. Roli favorita potvrdil Chomutov už v základní části, kde nakonec vyhrál dostihy s Táborem a Příbramí a zajistil si první místo v hodnocení Západní konference.

V následném play off Piráti prozatím neztratili ani zápas. Poměrem 3:0 si poradili s pražskou Kobrou i Letňany, byť zejména čtvrtfinále proti Letcům bylo vyrovnanější, než by se mohlo při pohledu na konečné skóre zdát. Minimálně ve dvou kláních totiž Letňany sahaly po vítězství, nakonec však triumfovala chomutovská zkušenost.

Brankáři

Před pár dny to bylo přesně dvacet let, kdy se Martin Altrichter stal zlínským hokejovým bohem. Tehdy třicetiletý brankář si na jaře 2004 podmanil finálovou sérii proti Slávii a vychytal Baťovu městu historicky první extraligový titul. Něco podobného nyní může dokázat Martin Altrichter mladší, který pro play off dostal v chomutovské svatyni důvěru jako brankář číslo jedna. A zatím ji splácí. Nositel slavného hokejového jména odchytal až na jeden přápad kompletní program osmifinále i čtvrtfinále, zapsal dvě čistá konta a zdá se, že je připraven na vše, co ho v klíčové fázi sezony může potkat. Záda mu kryje další mladík Richard Běhula a velezkušený MIchael Petrásek, takže v brankovišti má hlavní trenér Pirátů Martin Pešout kam sáhnout.

Obrana

Defenziva Pirátů se v probíhajícím play off opírá o výkony Filipa Eliáše. Stále ještě perspektivní bek sice promrhal angažmá v pražské Slavii, ale v Chomutově ukazuje, že rozhodně má co nabídnout. Během pěti zápasů vyřazovacích bojů posbíral tři asistence, vyčnívá také v hodnocení +/-, kde je aktuálně na hodnotě +6. Zapracovat by naopak mohl na disciplíně, neboť během osmifinále a čtvrtfinále vyinkasoval od rozhodčích šest trestných minut – nejvíce z chomutovské obrany. Důležité role v zadních řadách Pirátů hrají rovněž Patrik Kadeřávek (0+3) a Petr Ulrych (1+2).

Útok

Lídrem chomutovské ofenzivy je v play off Petr Eret, útočník s několika starty za extraligovou Plzeň aktuálně nasbíral devět kanadských bodů za šest gólů a tři asistence. Zdatně mu sekunduje Viktor Hubl se sedmi kanadskými body. Příliš pozadu nejsou ani Jan Svoboda a Jakub Chrpa, tím ale výčet produktivních útočníků prakticky končí, což může být pro Chomutov určitým varováním. Chybí zejména František Lukeš, čekalo se, že hokejové dvojče Viktora Hübla bude v play off čeřit vody, ale ostřílený útočník prodělal vážné zranění, jež mu sezonu předčasně ukončilo.
Hokej Vyškov

Jestliže se v případě Chomutova bavíme o jednoznačném záměru postoupit do Chance ligy, v případě Vyškova takové cíle nečekejte. To ale neznamená, že mladý a fyzicky velmi dobře vybavený vyškovský soubor nebude chtít svého zkušenější soupeře při nejmenším potrápit. Ideálně samozřejmě porazit. Ostatně hokej dělají ve Vyškově velmi dobře, což potvrzují poslední dvě sezony. Loni proklouzla parta kolem šéfů Roberta Hamrly a Michala Konečného do semifinále 2. ligy, letos může dokráčet ještě dál.

Vyškovské trumfy? Zejména „no stress" faktor. Zatímco Chomutov vzhledem k vyřčeným ambicím zkrátka musí, Vyškov může. Navíc na atypickém, velmi úzkém vyškovském kluzišti se nehraje dobře snad žádnému soupeři. Mimochodem... Oba celky změřily síly už v létě, kdy Vyškov zvítězil 7:6. To ale logicky byla pouze příprava, teď se oba rivalové utkají naostro.

Brankáři

Mezi tyčemi to Vyškovu v základní části občas skřípalo. Nepřekvapivě. Tobiáš Synek i Dominik Šarman jsou pořád velmi mladí a přechod do dospělého hokeje pro ně nebyl jednoduchý. Navíc kdokoliv znalý v branži vám řekne, že 2. liga známá svým „hurá" stylem nahoru dolů je pro gólmany snad ta nejhorší soutěž. V play off vsadil Michal Konečný na Tobiáše Synka a ten důvěru (zatím) splácí. Dvacetiletý gólman pomohl spolehlivými výkony poslat na dovolenou Kopřivnici i Havlíčkův Brod. Teď je před ním doposud největší výzva, zpacifikovat střelce nadupaného Chomutova. A jestli má Vyškov v měření sil s velkým favoritem uspět, bude potřebovat nadstandardní výkon maskovaného muže, to je jasné...

Obrana

Zadní řady Vyškova nabízejí zajímavý mix zkušeností a mládí. První škatulku zastupuje především Tomáš Žižka – čtyřiačtyřicetiletý rutinér má pořád co nabídnout. V základní části si někdejší opra Zlína, Komety Brno či Slavie připsala pětadvacet kanadských bodů, ve vyřazovcích bojích doposud Žižka přidal dalších pět korálků na své bodové konto. I u něj platí, že zkušení borci s příchodem vyřazovacích bojů povyrostou. Patrně největší trumf má letos vyškovská defenziva v Adamu Studeném. Dvaadvacetiletý zadák nastřílel během play off už jedenáct gólů. Tuhle bilanci by mu mohla závidět většina střelců...

Útok

Největší devízou Vyškova je bez pochyb vyrovnanost útočných formací. Jména jako Tomáš Komínek, Matěj Sebera, Jan Štefka, Jakub Lehečka nebo Adam Popelka dokáží rozhodovat zápasy. Není překvapením, že Vyškov nastřílel ve Východní konferenci společně s Havířovem suverénně nejvíc branek. Ostatně Jihomoravané potvrzují svůj střelecký apetit i v play off, za záda soupeřových brankářů už poslali třicet puků. Kolik jich přidají v semifinále s Chomutovem?
Hokej Vyškov
Zimní stadion Vyškov
Mlýnská 12, Dědice
682 01 Vyškov