Rozhovor

Autor: David Mach

TRENÉR KONEČNÝ: MUSÍME SE SOUSTŘEDIT NA SEBE

Vyškov – Základní část jeho tým zvládl nad původní očekávání, skončil tabulkově druhý hned za nedostižitelným Znojmem. V osmifinálovém kole playoff získal proti nebezpečnému Hodonínu první dva zápasy a jen jeden úspěch tak vyškovské hokejisty dělí od postupu mezi nejlepších osm druholigových celků. Trenér Michal Konečný chválí své mužstvo hlavně za odpovědný výkon v obraně i aktivitu v útoku.

Dlouhodobá část soutěžního ročníku dopadla z vyškovského pohledu skvěle, druhá příčka a dobrá pozice pro vyřazovací bitvy…

Ano, je to tak, dopadla nad očekávání, druhé místo je super, kluci zaslouží poděkování za přístup, a jak jsem několikrát říkal, hlavně se nám vyhnula nějaká větší krize. Na každý tým to během sezony padne, ale u nás to nemělo dlouhé trvání, prohráli jsme v řadě snad maximálně tři zápasy a pak se zase útočně zvedli. Máme mladý tým, ale předváděli jsme konstantní výkony.

Odstartovala ta důležitější část sezony, vstoupili jste do playoff. První dva zápasy jste zvládli, přesto na čem je třeba ještě pracovat?

Před playoff bylo třeba, abychom se trochu srovnali v defenzivě, ona ta druhá liga je hodně o obraně, tahle soutěž je totiž hodně útočná, není to tak spřažené taktikou. My si k tomu něco často říkáme, je pravda, že já mám rád útočný hokej, to neskrývám, k tomu potřebuješ i dobrého gólmana a toho máme. Vlastně všechny tři, co se zatím prostřídali, Kořen, Synek i Šarmi, to je dobře, tvoří dobré jádro týmu.

Díky výsledkům v sezoně asi Hodonín není váš vysněný soupeř pro první kolo playoff, nemýlím se? Jaký je to tým?

Nevyzpytatelný, měli sice problémy po novém roce, tam toho prohráli trochu víc, ale na druhou stranu mají velké zkušenosti z playoff, ostřílené hráče. Každopádně potvrzuje se, že když hrajeme svoji hru, měli bychom to zvládnout. Playoff je jiná soutěž, rozhodují maličkosti, detaily, rozdíl mezi druhým a sedmým týmem základní části se smazává, soustředíme se prostě na sebe.

Máte v týmu několik hráčů, kteří mají zkušenosti z hodonínského dresu, pomáhají s taktikou?


Máme tam opravdu tyhle kluky, ale Hodonín vyměnil trenéra, není to až tak o tom nastudovat si jejich hru, to my musíme určovat tempo hry. Samozřejmě proberete, jak hrají určité situace, přesilovky a podobně, to jsou důležité věci, ale na ostatní reagujete během hry, musíte ji ovlivňovat v daném čase.

Zvláštní sérii zažívá aktuálně hodonínský Michal Romančík, který začínal sezonu ve Vyškově, a dokonce za něj skóroval v prvním ostrém vzájemném zápase. A teď ve druhém utkání playoff skóroval i za druhou stranu…

Je to tak, je to náš hráč, ale nebyl u nás až tak vytížený. Léta hrával v Hodoníně, není to vůbec špatný hokejista, a to tam dokazuje, ale na tom začátku sezony by se asi nevešel do prvních dvou lajn a ty další už nechtěl moc hrát, tak jsme to udělali takto.

Na Hodonín jste dlouho během sezony hledali recept, porazili jste ho až v novém roce při pokusu číslo tři, včetně přípravy dokonce v zápasu s pořadovým číslem pět. Co se postupem změnilo?

To se tak nedá říct, každý zápas je jiný, nicméně od toho výsledku, co jsme vysoko porazili Havířov, jsme začali proměňovat šance, padalo a padá hodně gólů, máme dobré bruslení, to je základ, pohyb a proměňování šancí. Už v prvním zápase v Hodoníně jsme prohráli těsně, doma ta prohra byla taky smolná, to už nebylo nějak jednoznačně v jejich režii. Je to prostě zápas od zápasu a playoff je o něčem úplně jiném.

V prvním zápase vyřazovací části ve Vyškově se potvrdila hlučná kulisa, přijela stovka fandů z Hodonína. Vnímal jste to?

Určitě to bylo i v tomto jiné, než domácí zápas v základní části sezony. Hodonín prostě má silnou fanouškovskou základnu, my ji ještě tak vybudovanou nemáme, takže určitě převaha na tribuně byla. Ale přišlo hodně lidí i z Vyškova a diváci byli slyšet. Tak či tak pořád je to výhoda domácího prostředí, už jsme se dobře srovnali i s tím našim užším hřištěm.

Máte dva vítězné zápasy za sebou a před sebou třetí bitvu, tedy mečbol. Co bude rozhodovat?

Zase jako v prvních dvou utkáních detaily, drobnosti, přesilové hry, práce v oslabení a herní disciplína. Nedávají nám to samozřejmě zadarmo, hraje se od první do poslední minuty na doraz, jsou to tvrdé bitvy.

Ještě jedna otázka, v sezoně jste několikrát zkusil fintu odvolání gólmana v prodloužení a máte v tomto pozitivní bilanci. Dá se to aplikovat i v playoff?

No, muselo by se sejít hodně okolností a všechno tomu nasvědčovat. To jsou spontánní věci a spontánní situace, co řešíme na střídačce. Ale upřímně, je to playoff, chyby herní i taktické mohou být smrtelné, takže jít do takého risku už je daleko těžší než jindy.