Rozhovor

Autor: David Mach

TRENÉR KONEČNÝ: PLAYOFF CHCEME ZAČÍT DOMA

Vyškov – Zbytečné ztráty a série porážek na jedné straně, průběžné lichotivé třetí místo druholigové východní skupiny na straně druhé. Vyškovští hokejisté připravili v první polovině základní části sami sobě i svým divákům příjemné i hořké chvilky, každopádně nadějný stav zbrusu nového týmu v jeho premiérové sezoně je na světě a svůj podíl na tom má trenér Michal Konečný.

Jak hodnotíte výkony a výsledky vašeho týmu do vánoční pauzy?

Vždycky to může být lepší, ale nemůžu být nespokojený. Kdyby mi někdo před soutěží řekl, že o Vánocích budeme třetí, nevěřil bych. Jsem rád nejen za třetí místo, ale hlavně za to, že kluci na sobě pracují a jak k tomu přistupují. Samozřejmě taky s tréninkovými podmínkami a zázemím, které ve Vyškově máme. Ty jsou na velmi slušné úrovni.

Sezonu jste začali famózně, vpadli jste do ní jako tajfun a jediný, kdo to stačil vnímat, je suverénní Znojmo…

Máte pravdu, jsme za to strašně rádi, svědčilo to o tom, jak dobře byl tým složený, naladěný, a hlavně hokejově a fyzicky připravený. V létě jsme začali dost brzo, mančaft jsme skládali v podstatě na zelené louce. Důsledná příprava se projevila i v zápasech. Navíc se zdálo, že jsme některé týmy kvalitou překvapili, že tam bylo z jejich strany malé podcenění. Hráli jsme dobře, dařilo se, bylo tam cítit i nadšení nováčka, také velká chuť do každého zápasu.

Postupem času se vyškovský vítězný stroj přeci jen trochu zpomalil, cítili jste nějakou změnu či nervozitu uvnitř týmu?

Ne, tým je to skvělý, je to dobrá parta a vše funguje. Že přišly i nějaké výsledkové krize je logické, sezona je dlouhá a my máme mladý tým. Je jasné, že takhle vysoký standard nemůže nováček udržet celou dobu. Výpadek potká každého a nám to tam trochu přestalo padat, hlavně v rozhodujících momentech zápasů.

Přesto jsou nějaké porážky, které máte ve škatulce „zbytečné“?

Určitě, ty vás naštvou nejvíc, víte, že jste jednoznačně měli brát body, takže není jednoduché se s tím smířit. Hrozně mě mrzí ztráta v Opavě a v podstatě i doma s Kopřivnicí. To byly dva zápasy, kdy jsme měli mít tři body, ale nezvládli jsme koncovku. 

Už z vašich komentářů zápasů víme, že hodnotíte hlavně tým.Přesto, jsou nějaká hráčská jména, která Vás ve vašem týmu překvapila svými výkony?

Upřímně, vlastně všichni mladí kluci, bylo by těžké z nich někoho vyzvednout. Nikdo z nich mě nezklamal, spíše byli příjemným překvapením, přitom nemají moc zkušeností.

A kdo se ukazuje jako klíčová či klíčové postavy týmu?

To je docela jednoduché, zkušený Tomáš Žižka v obraně a Tomáš Komínek v ofenzívě. Žižka je výborný do kabiny, jako mentor pro ty mladíky, s fantastickým přístupem k tréninku, jde prostě příkladem. Tomáš Komínek je úplně jiný typ hráče, ale hlavně ty góly umí dávat. Předpokládalo se, že to potáhnou a oni to bezezbytku plní. Samozřejmě jsou tam kluci, kteří to táhnou s nimi. Já si ale, jak jste říkal, zakládám hlavně na kolektivním výkonu.

A co brankáři?

Jistě, Michal Kořének, ten zaslouží velkou pochvalu. Hlavně na začátku nás hodně podržel, a právě díky němu máme tolik bodů. Jednoznačně se velmi rychle dostal do role jedničky a umí být tou tolik potřebnou jistotou vzadu.

V lednu ale zamíří na zimní univerziádu do amerického Lake Placid. Vnímáte to jako významné oslabení?

Je to veliká ztráta, to nebudu zastírat. Ale to je hokej, má šanci reprezentovat a my mu to moc přejeme. Navíc jsou to pro něj další cenné zkušenosti, které může využít i u nás. Každopádně pracujeme na tom, abychom tohle oslabení minimalizovali, pozice gólmana je v této sezoně a v této soutěži naprosto zásadní.

Mimochodem do konce ledna se ještě dají přivést posily. Máte to v plánu nebo udržíte stávající kádr?


Žádné velké překopání mužstva se nechystá, nás k posilování zatím nic nenutí. Pokud budou změny, tak určitě jen dílčí. Spíš vynucené třeba zraněními. Budeme pracovat s kádrem, který jsme si v létě postupně vytvořili a nechceme s tím nějak výrazně hýbat.

Aktuálně jste třetí, jaké jsou aktuální cíle týmu do konce základní části? Je to stále playoff nebo jsou už trochu vyšší?

Před sezonou byly cíle naprosto jednoznačné, a to dostat se do playoff. Teď jsme ale po půlce základní části třetí a měli bychom už hledět výš. Chceme se udržet v nejlepší čtyřce tak, abychom začínali playoff doma. Nebude to jednoduché, tabulka je strašně vyrovnaná, ale tohle je teď náš cíl a půjdeme za ním.

Aby se to povedlo, na čem je třeba nejvíc zapracovat?

Jednoznačně obranná činnost, tam to někdy vázne a stojí nás to body. Upřímně, my jsme se na defenzivu až tak moc nezaměřovali, chtěli jsme a chceme i dál hrát hlavně útočný hokej, avizovali jsme to už předem. Ale bez návratu zpátky je to těžké. Stále musíme myslet na útok, jak se říká, je to nejlepší obrana, ale hlavně playoff se už hraje od obrany. Už jsem říkal klukům, že od nového roku se tomu budeme víc věnovat.

Vyškovští diváci se zase po letech učí chodit na hokej. Jak je vnímáte?

Abych řekl pravdu, je to u nás tak situované, že střídačka je přímo pod tribunou, takže já tam moc nevidím a ani je moc neslyším. Nevím, jak na tom jsou kluci na ledě. Ale samozřejmě vím, že lidi chodí a podporují nás, je to příjemné a tohle cítíme. Věřím, že se jejich počet bude zvětšovat, mají také zásluhu na našich výsledcích. Všem fanouškům a nejen jim přeji hlavně krásné pohodové vánoční svátky a vše nej do nového roku.